Sayfalar

Perşembe

Korsanım, korsansın, korsanız.


Son yıllarda korsan kullanmayalım replikleri almış başını gidiyor. Peki neden kullanmayalım ? Halkının yarısından fazlası fakirlik sınırının altında olan bir ülkenin vatandaşı olduğumuz için mi? Her semtte ortalama bir kütüphane olduğunu varsaydığımız için mi? Yoksa 7 liralık albüme 20 lira vermek istemediğimiz için mi? Bu ve türevleri nedenlerden dolayı mı? Anlıyorum kullandığımız illegal ürünlerin sahiplerini. Onlarında kendine göre nedenleri var. X şarkıcısı biz onun albümlerini internetten indiriyoruz diye o sene 5 milyon lira gelir elde edeceğine, 2,5 milyon lira gelir elde etmiştir. Evet bu onun için aslında büyük bir sorun; çünkü 2 milyon lira ona 600 lira asgari ücretle geçinen ailelerin yaşadığı ülkede yetmemektedir.
Kısacası, biz korsan kullanıyoruz diye çoğu sanatçı Süper Lüks bir hayat yerine, Ortalama Lüks bir hayat yaşıyor.
Ne garip değil mi? Aynı şey filmler içinde geçerli.Karşı çıktığım tek konu kitapların kopyalanıp satılması.Nedendir bilmem ama kitap fiyatlarıda el yakıyor günümüzde. Artık yazarlar bilime, kültüre katkı olsun diye değil de galiba sadece para kazanmak adına yazıyorlar. Aslında korsan yayınları kullanan insanları da suçlamak yanlış. Ne yapsınlar peki? Gelirleri el vermiyor diye müzik dinlemesinler mi? Kitap okumasınlar mı? Film izlemesinler mi?. Kendi yaratmadıkları, dolayısıyla sorumlu olmadıkları şartlardan ve kullanmak zorunda kaldıkları illegal ürünlerden ötürü bu kitleyi kimse suçlayamaz. Sorun ülkenin içinde bulunduğu sosyo-ekonomik durumu, lüks hayat süren insanların ve daha da kötüsü ülkeyi yönetenlerin farkında olmamasıdır. Bu şekilde devam eden süreçte korsan ürün kullanımının durmayacağı aşikar. Ne zaman bu ülkenin tabanı ile tavanı arasındaki fark en aza inerse( zor )o zaman bilinçi bir toplum yetiştirilir ve o zaman zaten o toplum günün gereğini yapar.

Hiç yorum yok:

FARKEDENLER

etiket oldular

90's (1) Ahi evran üniversitesindeki garip buluş (1) alakasız etiket de yazma ya (1) Alev Dedegil (1) Anal dönem (1) anime pornla yetişen nesilden ne beklersin (1) arazekalılar (1) Aynı adlı kitap (1) ben bu deneyin mümkün olma ihtimalini sevdim (1) ben burada kendimden bahsettim (5) böyle nimet olmaz olsun (1) böyle yetenek mi olur amk. (1) Burger King (1) Cemali (1) Ceza (1) Çanakkale (1) çocuk eğitimi (1) çok ergenli bir yazı oldu ergenekondan aranmam umarım (1) Demokrasi-Teokrasi gidişatı (1) Deniz Baykal (1) Deniz Gezmiş (1) doğum günü (1) Dostluk (1) Dumansız hava sahası (1) Duş (1) duygu-mantık (1) duygulandımda duruldum (1) duyun sesimi lan (1) Efes'i zengin eden rektör (1) Eğitim (2) Emre Aydın (1) Ergenlik (1) erotik blog (2) esaret (1) eski sevgili (4) Eşitsizlik (1) eti puf (1) facebook (3) fahişe (1) Filistin (1) Flash tv (1) Gasilhane (1) Gay'em sizi incitmek değil (1) Gazze (1) gençlik (1) Greenpeace (1) Guthrie (1) hayat (1) herkesin tuttuğu kendine (1) hindistan (1) Hitler (1) İddaa (1) İnci (1) insan (1) İnsanlık (1) internet (1) İsmet İnönü (1) İsrail (1) İsrail'deki orman yangınına sevinen idiot (1) İstanbul (1) İzmir (2) Japonlara sesleniş (1) Kaddafi (1) kadın (1) Kalorifer Böceği (1) Kamal Kılıçdaroğlu gömlek bunalımı (1) Kanuni'yle konuştum dizinin gideri var dedi. (1) Kaset (1) kaybolmayan kanka istiyorum (1) Kıbrıs Şehitleri Caddesi (1) Kısa Sarkozy (1) korsan cd illegal download korsan kitap (1) korsan mp3 (1) kpss (3) kpss 2010 eğitim bilimleri (1) Kpss 2010 kopya skandalı (2) Lady Gaga (1) Libya Savaşı (1) markabeyinli olmak (1) Mehmet Pakdemirli (1) Mısır İsyanı (1) Mikrozeka (1) nasıl akademisyensiniz amk. (1) ne bitmez okulmuş amk. (1) neyleyim beni temsil edemeyen müşteri hizmetlerini (1) Nietzsche (1) Nutella hakkında da yazdım ya daha ne yazayım (1) Nükleer Enerji (1) oldu bittiye getirdim (1) Öğrenci evi (1) Öğretmenlik (1) Ölsünler bize mi ölüyorlar sanki diyen devlet (1) Ölüm sezonları (1) ÖSYM (1) Papi dansı (1) Pavlov (1) Pislik (1) Playstation (1) Profösör (1) pucca gibi nasıl yazılır (2) reklamverenler (2) Robot Dance (1) sana değil kardeşine (1) Schopenhauer (1) seyirciye oynadım (1) sıcak çok sıcak (1) sınavlar (1) Sigmund Freud (1) siktiri boktan modernite (3) Snorlax (1) Sosyallik (1) Su sorunu (1) şimdi bana kaybolan anahtarımı verseler (1) Tatminatör (1) Tayyip Erdoğan (1) Tecavüz yasası (1) Teknosa (1) Terör (1) Time out (1) tüketiciyi nasıl öpsek (1) Türkiye' de entellektüel anlayış (2) Twitter (2) UGG (2) Usb nargile (1) Vahit amk senin lan. (1) Yalan (1) yalancının mimi (1) Yavşak Erkekler (1) Yemekteyiz gay sorunsalı (1) yeni nesil (1) Yılmaz Özdil (1) yorrrumm gibi yorum. (1) Zeka (1)

counter map