Sayfalar

Pazar

1 Mayıs' ta McDonalds'tan hamburger yiyen işçi modeli

Aslında trajik bir olay bu. Acaba yemek zorunda mı kaldılar diyorum fakat koca Taksim' de yiyecek şey bulamama ihtimalleri yok. Hiç yoksa bile gevrek yerler yine yeter onlara. Ayrıca bana göre ordan bir şeyler yemeleri rahatsızlık verici bir durum değil zaten. Beni düşündüren konu aynı kişiler devamlı Amerikan emperyalizmine karşı duran kişiler değil midir? Sen bu düşünceyi savunurken neden hala ona hizmet ettiğini düşündüğün bir yere para kazandırıyorsun. Bu tıpkı geçtiğimiz sene İmf heyetimiydi tam hatırlamıyorum ama ona ayakkabısını atan üniversite öğrencisinin durumu gibi. Kahrolsun Amerikan emperyalizmi diyordu arkadaş fakat attığı ayakkabının markası Nike idi. Basın sonradan sordu hem Amerika'yı protesto ediyorsun hem de giydiğin ayakkabı Nike. Genç protestocu daha hazin bir cevap vererek o Aksaray Nike gibi bir şey söylemişti. Emin olmadığım şey Aksaray ya da Mahmutpaşa İstanbul'da nerde sahte ürün üretiliyorsa işte. Neyse,  bu sorun ülkemizin bu görüşü savunan kitlesinin genel sorunu bence. Bağırırken, slogan atarken bütün emperyalist güçlere kan kusuluyor. Evet emperyalizm kötü ve kan kusmaları da haklı bir mesele ama bir yandan bağırıp bir yandan ona hizmet etmenin  anlamı yok. Tutarlı bir davranış sergileyemedikten sonra neyleyim ben senin vatanseverliğini.  Mcdonald's a gitmişsindir evet belki daha ucuzdur diye  ama başka ülkelerin sermayelerine laf edip onların işletmelerinde paranı harcarsan ben sana saygı duymam. Olan ön yargımı da kıramazsın bu gidişle. Bu basına yansıyan örnek bir olay. Benim çevremde de var böyle örneklerden.

9 yorum:

gasilhane dedi ki...

Ahah burda eleştirdiğin konuyu görmezden gelip işçiyi otomatik savunan bir yorumla gerizekalı kız işlevini yüklenmek isterdim. Ama haklısın lan işte. Go nigga! Yaşasın işçi direnişi!

Scartissue dedi ki...

Değil mi ama sonra converse'lerle Amerika protestoları çoğalacak. Olduğu gibi görünemeyen insanlar zorla göründüğü gibi olamıyorlar işte.

gasilhane dedi ki...

Seni zorla onaylamıycam lan bakalım başarabilcek miyim. Ya şimdi adam çakma konvers aldıysa canı mekturko çektiyse suç mu? Of olmadı kendim ikna olmadım. Konu bu değil.

Bi şeye de doğru düzgün sahip çıkın!

Scartissue dedi ki...

:) yani bak ortak akıl sahibiyiz şuan. Bence bu gibi şeyleri protesto eden insanlar yanlış yapıyor. Onları protesto edeceklerine, converse kadar kaliteli veya şık nasıl nitelendirirse insanlar evet bu ayakkabıları Türkiye'de üreten bir yatırımcı yok. Ya da neden elin ürettiği Türkiye' de talep gören onlarca ürün aynı kalite de ve fiyatta ülkemiz de üretilmiyor bunu protesto etsinler korkak Türk yatırımcısını protesto etsinler. Risk alamayan, kesin para girmeyecekse cebine işe atılmayan Türk yatırımcısını protesto etsinler değil mi.

gasilhane dedi ki...

Ben buraya Hızır gibi yetişen bi kız bekliycim, bakalım ne laflar yiyceksin. Çünkü dert anlatmak zor, işçi güzel, işçi bebek, işçi tatlı, 'ama' diyip tek eleştiri yaptığın anda bitiyorsun.

Kızı beklemedeyim.

MagnaPersona dedi ki...

Ben gayet iksikslarcım bu konuda. Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler.
Burada park da var, kum falan...

Adamlar kendi davalarında misafir zaten, çok oturmayacaklar, bi' yemek yiyip iki slogan atıp kalkacaklar. Kahrolsun macera dolu ameyrika ameyrikaa ameyrikaaa şarkısını armağan ediyorum kendilerine, hamburgerlerini yerken fonda çalsın. Bize de yan masalarına oturup afiyet olsun deyip "Sandalye boşsa alabilir miyim?" diye sormak düşer.

Kimse bebek, tatlı, güzel falan değil. Gasilhane orada benden bahsetmişse ayrı tabii :P

gasilhane dedi ki...

Ateşli kız tepkisi çekmemek için öyle dedim, sonra uğraşılmıyor asistan gibi takıyor ak, yorum yazıyo, öfkesi dinmiyo:) işçi mükemmel. budur

MagnaPersona dedi ki...

Ürktüm şimdi bak musallat olmasın. Dur hemen Kıraç'tan gelsin: "Ben müslüman, milliyetçi, komünist bir adamım."

Öyleyim, öyleyiz. Yaşasın her şey!

Sir Aenas dedi ki...

"Aksaray Nike"

Okuyunca Aksaray'da gördüğüm "Grayder" bot çakması "Kepçe" yazan botlar aklıma geldi:D

FARKEDENLER

etiket oldular

90's (1) Ahi evran üniversitesindeki garip buluş (1) alakasız etiket de yazma ya (1) Alev Dedegil (1) Anal dönem (1) anime pornla yetişen nesilden ne beklersin (1) arazekalılar (1) Aynı adlı kitap (1) ben bu deneyin mümkün olma ihtimalini sevdim (1) ben burada kendimden bahsettim (5) böyle nimet olmaz olsun (1) böyle yetenek mi olur amk. (1) Burger King (1) Cemali (1) Ceza (1) Çanakkale (1) çocuk eğitimi (1) çok ergenli bir yazı oldu ergenekondan aranmam umarım (1) Demokrasi-Teokrasi gidişatı (1) Deniz Baykal (1) Deniz Gezmiş (1) doğum günü (1) Dostluk (1) Dumansız hava sahası (1) Duş (1) duygu-mantık (1) duygulandımda duruldum (1) duyun sesimi lan (1) Efes'i zengin eden rektör (1) Eğitim (2) Emre Aydın (1) Ergenlik (1) erotik blog (2) esaret (1) eski sevgili (4) Eşitsizlik (1) eti puf (1) facebook (3) fahişe (1) Filistin (1) Flash tv (1) Gasilhane (1) Gay'em sizi incitmek değil (1) Gazze (1) gençlik (1) Greenpeace (1) Guthrie (1) hayat (1) herkesin tuttuğu kendine (1) hindistan (1) Hitler (1) İddaa (1) İnci (1) insan (1) İnsanlık (1) internet (1) İsmet İnönü (1) İsrail (1) İsrail'deki orman yangınına sevinen idiot (1) İstanbul (1) İzmir (2) Japonlara sesleniş (1) Kaddafi (1) kadın (1) Kalorifer Böceği (1) Kamal Kılıçdaroğlu gömlek bunalımı (1) Kanuni'yle konuştum dizinin gideri var dedi. (1) Kaset (1) kaybolmayan kanka istiyorum (1) Kıbrıs Şehitleri Caddesi (1) Kısa Sarkozy (1) korsan cd illegal download korsan kitap (1) korsan mp3 (1) kpss (3) kpss 2010 eğitim bilimleri (1) Kpss 2010 kopya skandalı (2) Lady Gaga (1) Libya Savaşı (1) markabeyinli olmak (1) Mehmet Pakdemirli (1) Mısır İsyanı (1) Mikrozeka (1) nasıl akademisyensiniz amk. (1) ne bitmez okulmuş amk. (1) neyleyim beni temsil edemeyen müşteri hizmetlerini (1) Nietzsche (1) Nutella hakkında da yazdım ya daha ne yazayım (1) Nükleer Enerji (1) oldu bittiye getirdim (1) Öğrenci evi (1) Öğretmenlik (1) Ölsünler bize mi ölüyorlar sanki diyen devlet (1) Ölüm sezonları (1) ÖSYM (1) Papi dansı (1) Pavlov (1) Pislik (1) Playstation (1) Profösör (1) pucca gibi nasıl yazılır (2) reklamverenler (2) Robot Dance (1) sana değil kardeşine (1) Schopenhauer (1) seyirciye oynadım (1) sıcak çok sıcak (1) sınavlar (1) Sigmund Freud (1) siktiri boktan modernite (3) Snorlax (1) Sosyallik (1) Su sorunu (1) şimdi bana kaybolan anahtarımı verseler (1) Tatminatör (1) Tayyip Erdoğan (1) Tecavüz yasası (1) Teknosa (1) Terör (1) Time out (1) tüketiciyi nasıl öpsek (1) Türkiye' de entellektüel anlayış (2) Twitter (2) UGG (2) Usb nargile (1) Vahit amk senin lan. (1) Yalan (1) yalancının mimi (1) Yavşak Erkekler (1) Yemekteyiz gay sorunsalı (1) yeni nesil (1) Yılmaz Özdil (1) yorrrumm gibi yorum. (1) Zeka (1)

counter map